NÖROPLASTİSİTE..YA TAMAMEN DEĞİŞİRSEK..

NÖROPLASTİSİTE..YA TAMAMEN DEĞİŞİRSEK..

Yine bir gün Harvard yayınlarını okuyorum.. Karşıma nöro- ön ekiyle anlamını ve değerini bildiğim ve her daim danışanlarıma anlatmaya çalıştığım bir terim olan “nöroplastisite” çıktı. Değişimin kalıcılığı nöroplastisiteye mi bağlı?

Peki nedir bu nöroplastisite? Ön ekinden anlaşıldığı üzere beyinle ilgili bir terim; biçimlendirmek, şekil vermek anlamına gelir. Kısaca, nöroplastisite merkezi sinir sisteminin çevresel değişimlere uyum gösterebilme yeteneğidir. O zaman beynimize tekrar şekil verebilir miyiz?

Nöroplastisite beynin öğrenme, unutma ve hatırlama merkezlerindeki sinapsların (bağlantıların) vücudun içinden ve dışından gelen uyaranlara bağlı olarak gösterdikleri yapısal ve işlevsel değişiklikleri kapsar.

Son yıllara kadar bilim insanları beynin ve genlerin değişmediğine inanıyorlardı.

Harvard Tıp Fakültesi, Massachusetts Institute of Technology, Yale Üniversitesi, Massachusettes General Hospital’a bağlı olan "Benson - Henry Beden ve Zihin Tıbbı Enstitüsü" gibi bilim dünyasındaki önemli kurumlarca yapılan bu araştırmaların birçoğu nöroplastisite değişimini kanıtlayan araştırmalardır.

 Beyin değişebilen bir yapıdır. Beyin en temelinden genlerden oluşur. Sanırım artık genler de değişebilir diyebiliriz. Beyindeki nöronların birbirleri ile bağlantıları evrimleşme yönünde hızlı bir değişim göstermektedir. Örneğin, alışkanlıklarımız bu şekilde oluşurlar. Önce bir olayı ya da durumu deneyimleriz. Sonrasında onu tekrar etme isteği ile nöronlar arası bağlantıları daha da güçlendirmiş oluruz. Bununla beraber beynin kimyası da değişmiş olur.

Zaman içinde sorumluluğu tamamen kendi üzerinize alıp kendinizi değişime açtıkça genlerinizin de farklılaşmaya başladığını göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz ne varsa beyninizi o yönde zorlarsanız çalıştırmadığınız kasları güçlendirerek değişimi başlatırsınız.

Gün içerisinde yaptığımız davranışların %40’ını bilinçli yapmıyoruz. Atacağımız her adımı ayrı ayrı düşünmüyoruz. Bu davranışlarımız otomatik hale geldiği için beynimiz nöroplastisitesi sayesinde enerji tasarrufu yapar. Bu aşamaya gelebilmek için edinmeyi istediğiniz herhangi bir davranışı izleyerek taklit yoluyla “ayna nöronlarınızı” çalıştırarak edinebilirsiniz. Aynı bebeklikten itibaren çocukların ebeveynlerini ve çevrelerini izleyip davranış şekillerini kodlamaları gibi..

Edindiğimiz olumsuz duygu, düşünce ve davranışları da bırakabilir miyiz? Olumlu bir davranışı edinmek ne derece zorsa herhangi olumsuz bir alışkanlığı değiştirmek de zordur. Beynimiz direnç gösterir. Sistematik olarak değişim yapmak daha uzun soluklu değişimleri beraberinde getirir. Bu yüzden, aniden sigarayı bırakmayı beklemek de çok gerçekçi olmayabilir. 

Koçluk eğitimleri de duygularınızı, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı değişime yönelten kendinizi sorgulamaya başlatan bir süreçtir. Kişisel gelişim kitapları okuyor olabilirsiniz, kişisel gelişim seminerlerine katılıyor olabilirsiniz, kendinizi sorgulamaya başlamış olabilirsiniz.. Bütün bunlar farkındalığa dair atılmış ilk adımlardır. Peki ya sonrası.. Senelerdir sizinle yaşayan duygu, düşünce ve davranış kalıplarınız nasıl değişecek? İşte bu konuda ayrıca bir düşünmek gerekli. Alınan bireysel eğitim koçlukları, danışmanlıklar ya da bireysel seanslarla olumsuz duygu, düşünce ve davranış kalıplarından kurtulabilirsiniz. Beynin nöroplastisitesini kullanarak esnetmek bireylerin ve kurumların potansiyelini maksimize etmede en önemli unsurdur. Değişim kesinlikle ilerlemeyi getirecektir.

Önce cesaret… Ya tamamen olumsuzluklarımızı değiştirebilirsek, ne harika olur değil mi?

Fulden Ekizler Eğitim ve Gelişim Akademisi

Kurucu Eğitim Danışmanı

Profesyonel Koç

NLP Uzmanı

Denizli


Yaşam Koçu Eğitim Danışmanı NLP Uzmanı Bilinçaltı Kodlamalar Öğrenci Koçluğu Ebeveyn Koçluğu Ebeveyn Eğitimi Eğiticinin Eğitimi Kaygı Yönetimi Takım Koçluğu Kurumsal Danışmanlık Bireysel Seanslar Motivasyon Eğitimi Algı Yönetimi Duyusal Algı Denizli Yabancı Dil Atölyeleri İngilizce atölyeler Denizli Eğitim Seminerleri Denizli Hizmetiçi eğitimler Duygusal Zeka Denizli Akademik Kariyer Kariyer Koçluğu Kariyer Yönetimi